Jak si poradit se zamlženými okny v zimě?

V zimě chceme, aby náš domov byl teplý a příjemný. Dobré vytápění a kvalitní okna spolu s promyšlenou strukturou budovy nám poskytnou ideální podmínky v zimních večerech. Musíme si však uvědomit, že s velkými teplotními rozdíly můžeme narazit na problém zamlžených oken. Jak tomu tedy zabránit?

Jak si poradit se zamlženými okny v zimě?

Vlhkost a teplotní rovnováha

Okna z PVC se vyznačují vysokou těsností, což je jejich jedinečná výhoda. Teplý vzduch neuniká z našich pokojů a taktéž nedovoluje, aby tento chlad pronikl zvenku do domu. Nemůžeme však zapomenout na přirozenou cirkulaci vzduchu. Vzduch se skládá převážně z vodní páry a má tendenci se usazovat na našich oknech. Když je vzduch nasycený vodní párou, může proces zkapalnění nebo dokonce opětovné sublimace (tvorba námrazy) začít při určité teplotě. Stojí za zmínku, že v tomto procesu hrají velkou roli rozdíly v teplotě. Teplý vzduch z našeho domova má větší potenciál nasycení vlhkostí. Při kontaktu se studeným sklem tento potenciál dynamicky klesá, což znamená, že vlhkost musí „uniknout“ a usadit se na skle.

Vedlejší účinky zamlženého okna

Zvýšená vlhkost je primárně problémem pro zdraví naší domácnosti. Na našich stěnách se může objevit plíseň, což je velmi extrémní výsledek: přehřátí místnosti, nedostatek ventilace a špatný projekt budovy. Ani louže na parapetech a kolem okenních těsnění však nejsou vítány. Tam se vyvíjejí bakterie a houby a samotná vlhkost je škodlivá pro těsnění tím, že ho postupně ničí. Pokud tedy chceme být nejen zdraví, ale také mít okna s dlouhou životností, vyplatí se pár jednoduchých způsobů, jak se zbavit vlhkosti na našich oken.

Pojistný ventil

Abychom efektivně zvládli vodní páru na oknech, musíme nejprve sledovat vlhkost. Klíčem bude dobré větrání místnosti. Doporučená vlhkost v místnosti by neměla překročit asi 40-50%. Pojďme tedy otevřít okno po koupeli, u vaření nebo před spaním. Odvětrávaná místnost bude svěžejší a umožní vám vyrovnat teplotu a vlhkost. V každodenním provozu stačí okno povolit nebo vybavit difuzéry. Toto malé zařízení se postará o úroveň vlhkosti. Jsou vybaveny senzory vlhkosti, které spustí větrání, když vlhkost v místnosti překročí určitou úroveň.

Zadat zdarma poptávku