Je důležité si vybrat způsob a směr otevírání oken?

Způsob a směr otevírání oken by měl být jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše rozhodnutí k zakoupení. Záleží to nejen na požadavcích nebo potřebách stavebního charakteru, ale také na našich návycích a pohodlí.

Je důležité si vybrat způsob a směr otevírání oken?

Existuje mnoho kritérií, která by nás měla vést k výběru oken.

První myšlenka, která mi přichází na mysl, je cena a typ. Dnes se však soustředíme na způsoby a směry otevírání okenních rámů.

Ještě předtím, než dojde k podpisu smlouvy, zadání do výroby, je okno opakovaně kresleno.

Výkresy s technickým vysvětlením jsou potřebné nejen ve fázi návrhu, nacházíme je také
v reklamních brožurách, nabídkách nebo hotových prodejních projektech kde se nachází  technické označení směru a způsobu otevírání okenních rámů.

Schopnost výkresy správně číst při zadávání objednávky.

Nám umožní, abychom se s prodejcem domluvili tak, aby pochopil, jak se má okno, které jsme objednali, otevírat. Samozřejmě, prodávající nám vysvětlí všechny technické problémy, ale naše znalosti o předmětu jsou zárukou, že se vyhneme nedorozuměním souvisejícím s prováděním objednávky v pozdější fázi.

V rodinných domech se používají tři typy oken:

obyčejné, balkónové a střešní. Dále jsou typy otevírání křídla okna: neotvíravé (pevné neboli fix), sklopné, otvíravé, otvíravě-sklopné a posuvné. Jejich stavba je podobná, liší se ale způsobem otevírání.

Okna neotvíravá nebo sklopná se používají v suterénních, garážových a jiných podobných místnostech. Někdy s využitím speciálního ručního nebo elektrického otvíracího pákového systému pro sportovní haly nebo v kancelářských budovách. V pasivních domech, kde se používá rekuperace, jsou často okna typu fix tzn. neotvíravá.

Balkonová okna v závislosti na potřebách a návrhách se dělí na klasicky otvíravé, jako jednokřídlá okna a dvoukřídlá okna s tzv. pohyblivým sloupkem (štulpem). Tyto balkóny mohou být vyrobeny výhradně z PVC nebo s tzv. nízkým prahem (2 cm vysoký) vyrobený z kompozitu a hliníku. Nicméně pro tato okna jsme omezeni technickými schopnostmi a dimenzemi. Proto pro větší zasklení používáme neotvíravá okna nebo speciální posuvné systémy.

Posuvné systémy zahrnují okna typu PSK což je speciální systém s nízkým prahem, který je v současné době nejoblíbenějším okenním systémem na trhu. Vynikající tepelné vlastnosti a technické parametry jsou přizpůsobeny velkým terasám, vstupům na zahradu, ale také pro menší balkony.

Při čtení návrhu projektanta nebo při objednávání oken není dostačující způsob otevření oken. Rovněž je nutné určit směr otevření okenních křídel. A ačkoliv je výběr omezený - vpravo a vlevo, může tato chyba způsobit dokonce zmenšení  plochy v našem obydlí.

Tady máme příklad, jestli dokážeme nabídku správně přečíst.

Okno

Zde máme jednokřídlé okno OS levé, tzn. panty vlevo, klika vpravo.


Nezapomeňte, že typ a směr otevírání okna ovlivňují následné funkce oken a dokonce i místností. Aby nedošlo k problémům s okny ve fázi objednání, dodávky nebo montáže, stojí za to vědět, jak správně číst technické označení způsobu a směru otevírání okenních křídel!

Zadat zdarma poptávku